Autumn League 2018 – Round 1 : Times & Report

0

Meadowside Leisure Centre, Burton on Trent, 13th October 2018

You will need to login to view the times for this event [Clubland Member login required].

On the 13th October the 2018 Autumn league got underway with an away draw at the Meadowside Leisure Centre. The format of this league is similar to all Leicester Leagues in that the 25-30 clubs are split into a random open draw at round 1 with limited seeding– then you are seeded for round 2 to try and keep apart the top seeds from round 1 – with points earned from the first two round determining what level final you arrive in come December.

Last year the club had made the major final for the second consecutive year. This year we took a huge step forward as a club and moved to fielding a second competitive team for the first time in our history.

The draw appeared to put Hinckley B and Burton A as favourites for first place – both having made the final last year – in addition to Coalville B, Shepshed and the debutant team of Burton B. There are 4 age groupings all at age at the 31/12/18 – being age 10, 12, 14 and over 14 (open).

With all Leicester League formats the rules are simple – you cannot swim in round 3 if you have not swam in an earlier round. Races for age 10 are 25m, age 12 are 50m and the older age groups are mainly 100m.

Going into the first race we had a new team motto – TWO LANES BUT ONE CLUB – and the kids all cheered on friends in either lane throughout what was one of the best nights BASC has ever had.

28 First Places:

Caitlin Thomas, Rosie Bolton, Issy Stanley and Sophie Fowkes – age 14 free relay
Imeh Tyas, Immy Hill, Annabelle Joseph and Emma Preston – open age free relay
Matt Gates, Adam Doughty, Finley Brown and Jack Ward – open age free relay
Jaina Muogbo – age 10 back 25m
Dylan Mitchell – age 10 back 25m
Caitlin Thomas – age 14 breast 100m
Ella Cooper – age 12 fly 50m
Imeh Tyas – open free 100m
Matt Gates – open free 100m
Bella Smith – age 10 breast 25m
Matt Appelbee – age 14 fly 50m
Ella Cooper – age 12 free 50m
Harrison Jones – age 12 free 50m
Jack Ward – open back 100m
Dylan Campbell – age 10 fly 25m
Ella Cooper – age 14 free 100m
George Greener – age 14 free 100m
Ruby Welsford – age 12 back 50m
Harrison Jones – age 12 back 50m
Immy Hill – open breast 100m
Jaina Muogbo – age 10 free 25m
Sophie Fowkes – age 14 back 100m
George Greener – age 14 back 100m
George Stevens – open fly 100m
Jaina Muogbo, Bella Smith, Lana Clamp and Emily Copley – age 10 medley relay
Issy Stanley, Caitlin Thomas, Rosie Bolton and Brieana Shrive – age 14 medley relay
Annabelle Joseph, Immy Hill, Sophie Fowkes and Emma Preston – open medley relay
Jack Ward, Adam Doughty, Finley Brown and Matt Gates – open medley relay
Cannon Team – BASC A

23 Second Places:

Jaina Muogbo, Bella Smith, Lana Clamp and Emily Copley -age 10 free relay
Dylan Mitchell, Lucas Joubert, Josh Cooper and Dylan Campbell – age 10 free relay
Matt Appelbee, George Greener, Tom Mitchell and George Preston – age 14 free relay
Ella Cooper, Brieana Shrive, Georgia Ulyett and Charlie Moorby – age 12 free relay
Harrison Jones, Edan Maxwell, Jed Bavester and James Copley – age 12 free relay
George Stevens, Finlay Bell, Simon Ward and Ben Crockett – open free relay
Tom Mitchell – age 14 breast 100m
Sophie Fowkes – age 14 fly 50m
Paige Colling – open free 100m
George Stevens – open free 100m
Jonny Stimpson – age 10 breast 25m
Annabelle Joseph – open back 100m
Lana Clamp – age 10 fly 25m
Adam Doughty -open breast 100m
Lucas Joubert – age 10 free 25m
Oliver Frost – age 12 back 50m
Ruby Welsford – age 12 breast 50m
Sophie Fowkes – open fly 100m
Dylan Mitchell, Lucas Joubert, Dylan Campbell and Josh Cooper – age 10 medley relay
George Greener, Tom Mitchell, Matt Appelbee and George Preston – age 14 medley relay
Georgia Ulyett, Ruby Welsford, Ella Cooper and Charlie Moorby – age 12 medley relay
Harrison Jones, Jed Bavester, Edan Maxwell and James Copley – age 12 medley relay

25 Third Places:

Noah O’Brien. Will Stevens, Hayden Cotton and Sam Duggan – age 14 free relay
Connor Small, Oliver Frost, Henry Duncan and Harry Preston – age 12 free relay
Amber Wan – age 10 back 25m
James Williams – age 10 back 25m
Charlotte Rumsby – age 14 breast 100m
Joe Mylrea – age 14 breast 100m
Rachael Greener – age 12 fly 50m
Edan Maxwell – age 12 fly 50m
Dylan Mitchell – age 10 breast 25m
Sophie Sturman – age 14 fly 50m
Noah O’Brien – age 14 fly 50m
Connor Small – age 12 free 50m
Mary Duggan – open back 100m
Yuri Oliferuks – age 10 fly 25m
Jed Bavester – age 12 breast 50m
Noah O’Brien – age 14 free 100m
Oliver Mitchell – age 10 free 25m
Evie Phillips – age 14 back 100m
Charlie Miller – age 12 breast 50m
Mary Duggan – open fly 100m
James Williams, Jonny Stimpson, Yuri Oliferuks and Oliver Mitchell – age 10 medley relay
Ellie Smith, Charlotte Rumsby, Sophie Sturman and Evie Phillips – age 14 medley relay
Connor Small, Harry Preston, Max Sandle and Henry Duncan – age 12 medley relay
Mary Duggan, Emma Brown, Lily Bolton and Paige Colling – open medley relay
Finlay Bell, Simon Ward, George Stevens and Ben Crockett – open medley relay

The overall result scoring 6 points for a first place was:-

Position Team Points
1 Burton A 265
2 Hinckley B 222
3 Burton B 169
4 Coalville B 153
5 Shepshed 115

 

Fielding two teams and hosting meant we needed more support than ever – so massive thank you to Ian, Simon, Mary, Jo, Andy and Brian for being poolside and encouraging the kids.

Also thank you to
– Craig, Paul, Bev, Martin, Chris, Debbie, Helen, David, Steve, Jo, Jason and Dave/Jane for the officiating/timing
– To the sending team of Lee, Simon, Karen, Paul, Rachel and Nicky – thank you so much – lots of very excited kids to get to the right place at the right time!!!
– Donna for announcing in brilliant fashion.
– Colin, Suzanne and Jane for the scoring table.
– The parents for all the cheering and support of both our lanes last night

A TEAM Highlights 44 PB times and only 1 DQ

STAR SWIMMER – Immy Hill – who won all 3 of her races and all in PB times

STAR RACE – George Greener and Ella Cooper – for the amazing PB times when winning age 14 100m free

Special mention to Ella Cooper, Brieana Shrive and Sophie Fowkes for swimming up age groups to keep the balance of the team right – which led to more first place team finishes

B TEAM Highlights53 PB times and just 2 DQ

STAR SWIMMER – joint to Ellie Smith and Paige Colling – who both swam PB times throughout

STAR RACE – Jonny Stimpson (age 10 25m breast) who was the only B team swimmer to touch first and go faster than the A team – while we are one club it was fair to say all B team kids pushed the A team very hard

Special mention to Evie Phillips, Charlotte Rumsby and Joe Mlyrea who have swam at the club a number of years and last night made their debuts in league galas – many of the B team made Autumn League debuts and the double age groupings made putting in a B team essential to give so many of our talented kids a swim in a gala.

The next round is on November 10th – please look out for invites as we are keen to build on this success – the Top 8 teams attend the main final and we hope for a kind draw to help the A team make it for a third year on the trot – with the B team now looking like they are going for a mid table finish ( which our A team could not do back in 2013)!!!!

You need to login to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us
Share.

About Author

Comments are closed.