BASC Club Championships 2017: 17/18th November – Times and Report

0

BASC Club Championships 2017 : Meadowside Leisure Centre 17th and 18th November.

__________________________________________________________________________________________

Reader Information:  You will need to login to view the times for this event at the foot of this post [Clubland Member login required].

__________________________________________________________________________________________

Over two nights of great swimming on Friday 17th and Saturday 18th November BASC hosted their annual swimming championships. These events are open to all full members of the club and involve races as below for boys and girls

AGE 8 – 25M for Free, Breast and Back

AGE 9 – 25M for Free, Breast, Back and Fly

AGE 10 – 25M Fly and 50M in Free Back and Breast

AGE 11-12 – 50M in Free Back, Breast and Fly plus 100M Medley, 200m Free and 200M Medley

AGE 13-14 – 100M in Free Back and Breast and 100m Fly plus 100M Medley, 200m Free and 200M Medley

AGE 15 PLUS – 100M in Free Back, Breast and Fly plus 100M Medley, 200m Free and 200M Medley

MASTERS – 50M in all strokes plus 100M Medley

The ages are as at 31st December 2017 – and each year we see kids move age groups and once above 10 the double age groups lead to different winners each year quite often.

The format was a Heat Declared Winner basis – so all swimmers doing the same stroke distance were put in heats based on an entry time equivalent to the Club Personal Best time as of the closing date for entries.

Over 100 swimmers took part over the 2 nights of great racing – with swimmers aging from the youngest in Emily Copley, Jessica Ulyett, Chloe Clamp, Seb Jones, Toby Durkan, Jonathan Stimpson, Daniel Spiers and Edward Frost to our Masters swimmers (we will not mention their age but a combined score of over 250!!!)

Special mention to the following kids who attempted all 7 events – this is very hard as the 200m events take a lot out of the kids before they then race on other events during each night – so well done to Aidan Joubert, Tom Mitchell, George Greener, Ben Crockett, Finley Brown, Finlay Bell, Jack Ward, Matt Gates, Samuel Madill, Sam Hadley, Will Stevens, Joe Mlyrea, Ella Cooper, Mary Duggan, Lilia Beresford, Charlie Moorby and Sophie Fowkes – that is the most kids we have seen doing all 7 events

A full list of medal winners are attached – the top 6 in each age event will win a medal at the presentation evening in January – and also get to see their name engraved on a trophy which they keep for 12 months should they have won– with the club being well over 100 years old the dates on these trophies go back generations and it is great that the club can show such a history of ex champions in this way

Over the 2 nights we saw 136 new PB times swam on night 1 and another 190 PB times swam on night 2 – well over 90% of the races achieved a PB

These events take a lot of planning and helper participation – so thank you to everyone below ( Special Thanks to Craig Day and Rob Lambley for the excellent programme):-

Senders – Phil P, Phil S, Rachel, Fiona, Sam, Jo, Helen and Becky
Coaching advice – Simon, Brian and Ian
Ensuring right kids in right lanes – Wayne, Emily, Louise, Brian and Jacob
Scoring table – Pete, Suzanne, Colin and Sarah
Announcing – Dawn
Photos – Jane
Shop- Chris and Dave
Door –Penny and Aimee
Officials – Rob, Craig, Bev, Mary, Debbie, Darren, Martin and Paul
Timers – Andy, David, Anita, Jenny, Donna, Melissa, Karen, Debbie, Kate, Sarah, Jo, Simon, Tess, Chris, Rob, Helen, Steve, Claire, Jason and John.

Without the help of you all the event would not run in such a smooth way – Some special mentions :-

– The age 8 and 9 kids for giving it their all and also smiling a lot
– 14 Records broken on the 2 nights by :-
 Aidan Joubert age 11/12 200m IM
 Jack Ward age 13/14 200m IM
 Matt Gates open age 200m IM
 Sophie Fowkes age 13/14 100m fly
 George Stevens age 13/14 100m fly
 Jo Stimpson masters 50m fly
 Simon Ward masters 50m free
 Aidan Joubert age 11/12 200m Free
 Jack Ward age 13/14 200m Free
 Matt Gates open age 200m Free
 Hayley Brightman open age 200m Free
 Phil Stimpson masters 50m breast
 Phil Stimpson masters 50m back
 Jo Stimpson 100m IM

– Trophy table for boys for the top 5 was –
 Jack Ward – 6 Wins
 Matt Gates – 5 wins
 Aidan Joubert – 5 wins
 Dylan Mitchell – 4 wins
 Oliver Frost – 3 wins

– Trophy table for girls for the top 5 was:-
 Ella Cooper – 7 wins
 Hayley Brightman – 5 wins
 Imeh Tyas – 4 wins
 Isabella Smith – 4 wins
 Sophie Fowkes – 3 wins

2 great nights for the club – brilliant to see great sportsmanship as well as some very fast swimming. Please see Jane Ward for your tickets for the Presentation Night on the 27th January at De Ferrers.

You need to login to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us
Share.

About Author

Comments are closed.